Genel

Ahlaklı Çalışmak

Uzun zamandır rahatsızlık duyduğum bir konu bugün yeniden yaşanınca konuyla ilgili bir yazı yazarak içimi dökmek istedim. Yaptığımız iş ne olursa olsun hedefe ulaşmak için ahlaki değerleri görmezden geliyorsak, başkalarına yaşattığımız veya yaşatacağımız sıkıntıların farkında olamıyorsak büyük bir sıkıntı içerisindeyiz demektir.

Neredeyse her hafta iş yerime bankalar adına kredi kartı “pazarlayan” insanlar gelir. Hepsinin de selam faslından sonra söylediği şey aynı olur. “Kimliğinizi verirseniz başvuru formu doldurup size kredi kartı verelim. KKB puanı sorgusu sonrasında puanınız yeterli olursa kartınız size teslim edilir.” Gelen arkadaşlara kredi kartı ihtiyacım olmadığını ilettiğimde ise hangi bankalarla çalıştığımı, kart limitlerimi, ek kart vs. durumlarını sorgu memuru gibi sormaya başlıyorlar.

Formu dolduramayacağına ikna olunca da işin ahlaksız tarafı devreye giriyor. Ajitasyon iş hayatında en sevmediğim şeydir. “Kart hedeflerim tutarsa şubeye geçebileceğim. Lütfen, biz formu dolduralım ama kart gelince siz teslim almayın” Ahlaklı çalışmak tam olarak burada devreye giriyor. Kendi rahatı veya kazancı için önce benim vaktimi çalacak, sonra banka merkezi bu kart için bir değerlendirme yapacak, bu kart basılacak, kurye ile tarafıma iletilecek ama gelen kuryeye ben kartı almak istemiyorum diyeceğim. Bu teklif tam olarak ahlaksızlıktır. Bu durumu kendilerine açıkça ifade ettiğimde ise “Tamam o zaman kartınız gelsin, kullanmayın zaten x süre içerisinde iptal oluyor” diyorlar.

 

Bu örneği sadece son zamanlarda çok sık yaşadığım için paylaşmak istedim. Maalesef bir çok kurumda işler bu şekilde yürüyor. Hatta ne oluyor biliyor musunuz? Şirketler kendilerini bu şekilde en çok yoran, kandıran ve başarılıymış gibi gösteren personellerini ödüllendiriyor.

2019 yılında dileğim daha ahlaklı bir toplum olabilmemiz.

Yorum Bırak