Otomotiv

Start – Stop Sistemi Nedir?

Otomotiv teknolojisinin günden güne ilerlemesiyle birlikte, biz de her gün yeni bir teknoloji görmekteyiz. Son zamanlarda da artık birçok araçta kullanılan ve iyi sonuçlar veren “Start – stop sistemi nedir?” “Nasıl çalışır?” gibi soruların yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle belirtmek gerekir ki start – stop sistemi orta segment araçlarda genellikle opsiyonel olan üst segmentlerde dahili gelen bir donanımdır. Sistemin çalışma prensibi; araç trafikte beklerken, yol kenarında motor çalışır şekilde dururken harcanan enerjiyi minimuma indirmek, karbonmonoksit gazı salınımını minimuma indirmek için motorun çalışmasını durdurmaktır.

Sistem araç ışıkta durduğu zaman manuel ise vites boşa alındığı an motoru kapatır ve debriyaja dokunulduğu an motoru bir saniye gibi bir sürede çalıştırır. Otomatik şanzımanlı araçlarda ise ayak frenden kaldırıldığı an motor çalışır. Sistem direksiyon yarım turdan daha fazla döndürüldüyse, aküde ve marş motorunda sorun yoksa ayrıca aracın herhangi bir yerinde arıza yoksa otomatik olarak çalışacaktır. Ayrıca bazı modellerde emniyet kemeri takılı olmadığında da sistem çalışmamaktadır.

Start-stop sistemine sahip otomobillerde, diğer araçlardan farklı bir marş motoru kullanılmaktadır. “Start – Stop” lu araçlarda marş motoru her zaman kendini şarj eden bir alternatör kullanıyor ve böylece birçok yaygın görüşten farklı olarak aracın marş motoruna zarar vermez.

Start-stop sistemi kullanıcının şehir içi kullanımına ve dur kalk oranına göre değişmekle birlikte yakıt tasarrufuna katkı sağlamaktadır.

Yorum Bırak