Otomotiv

Yakıt Tasarrufu İçin Bilmeniz Gerekenler

Son zamanlarda akaryakıta gelen zamlardan sonra herkes yakıt tasarrufu yapmanın yollarını aramaya başladı. Peki benzinli veya dizel otomobillerde yakıt tasarrufu nasıl sağlanır?

Gaza uygun miktarda basın.
Neredeyse herkes sahip olduğu otomobilden sürekli olarak performans, atiklik bekler. Bu nedenle de gerek kalkışlarda, gerekse ara viteslerde devir çubuğunu 5000 d/d’lere hatta daha fazlasına çıkarır. Bu şekilde yapıldığında araç elbette yüksek hızlara daha hızlı ulaşır ancak bu durum yakıt deposunun sıfır noktasına daha çabuk ulaşmasını da beraberinde getirir. Yakıt tüketimini uygun düzeyde tutmak için en önemli an kalkışlarda olmak üzere devri yükseklerde tutmamak gerekir. Unutmamak gerekir ki otomobiller en çok yakıtı kalkışta tüketir. Normal sürüşte de daima uygun viteste olmak ve devri mümkün olduğunda düşük tutmak yakıt tüketiminde fabrika verisine yaklaşmayı sağlayacaktır.

Araç Bakımlarını Kesinlikle Aksatmayın
Periyodik bakımlar otomobillerin mekanik parçaları için çok önemlidir. Şöyle ki, eğer üreticinin belirlediği kilometre aralıklarında o bakımları yaptırmazsanız yeterli yağlama gerçekleşmeyecek motor güç üretmek için daha çok enerjiye ihtiyaç duyacaktır. Bu durum da yakıt tüketiminin %10’a kadar artmasına ve de motor parçalarının zarar görmesine neden olacaktır. Ayrıca yakıt filtresinin vs. kirli olması da motora yabancı maddelerin gitmesine vs. neden olabilmektedir.

Otomobilinizde üreticinin onaylamadığı aksesuarları kullanmayın
Çevremizde bolca örneğini gördüğümüz sonradan eklenen rüzgarlıklar, değiştirilen süspansiyonlar, büyütülmüş jantlar ve dahası.. Bu gibi aksesuarlar gerek aracın aerodinamiğini, gerek yol tutuşunu değiştirmekte ve motoru zorlamaktadır. Bu gibi durumlar da yakıt tüketimine olumsuz yönde etki edecek ve dahası kaza yapma riskini artıracaktır.

Lastik hava basınçları mutlaka aracın üreticisinin tavsiye ettiği değerlerde olmalıdır. Bu değer yakıt deposu kapağının altında ve aracın kitapçığında bulunabilir. Üreticinin belirttiği ebatta lastik kullanmaya özen gösterin.

Açık camlar,100 km/saat hızda yaklaşık yüzde 4 ekstra yakıt sarfiyatına yol açtığı söylenir. Aracınızı 90 km/saat yerine 110 km/saat hızla sürdüğünüzde yüzde 10 daha fazla yakıt tüketirsiniz. Aracınızı 20 km/saat ve daha düşük hızla sürdüğünüzde yüzde 50 daha fazla benzin tüketirsiniz. Motorunuzu durdurmadan önce vitesi boşa alınız. Aksi halde atık yakıt atılmasına sebep olursunuz.

Yorum Bırak